Care Label Project

Care Label Project

CHCEMY ZMIENIĆ PRZYZWYCZAJENIA DOTYCZĄCE PRANIA

Dlaczego? Wyrzucamy 90% ubrań znacznie wcześniej niż jest to konieczne, polegając na przestarzałych instrukcjach prania z lat 50. ubiegłego wieku. Potrzebujemy zmiany.

PROJEKT CARE LABEL

Jako projektanci i producenci urządzeń wspieramy projekt Care Label, mający na celu inspirację, edukację i zmianę przyzwyczajeń dotyczących tego, jak dbamy ubrania. Musimy przestać oznaczać delikatne tkaniny symbolem „Tylko pranie chemiczne”, przestać prać w wysokiej temperaturze i porzucić obawy przed włożeniem do pralki odzieży z wełny. W rzeczywistości metki, które powinny nas dobrze informować, często są źródłem nieporozumień.

NIE PRAĆ ZBYT INTENSYWNIE

Projekt Care Label wywraca stary porządek do góry nogami. Na początek wprowadzamy nowe oznaczenie na metce – „Nie prać zbyt intensywnie” – jednocześnie prezentując ekskluzywną kolekcję odzieży, do której przygotowaliśmy nowoczesne, sprawdzone w laboratorium wskazówki dotyczące pielęgnacji. Przyłącz się do nas, zmieniając przyszłość mody – metka za metką.


NOWE OZNACZENIA NA METKACH

Współpracujemy z wieloma nowymi projektantami i producentami ubrań, którzy dzielą naszą pasję do innowacji w branży odzieżowej. Wspólnie zakwestionowaliśmy wiele oznaczeń umieszczonych na metkach ubrań, piorąc i susząc je w nowoczesnych urządzeniach pralniczych w naszym laboratorium.

30 STOPNI

Większość z nas nie wie, że temperatura na metce oznacza maksymalną, a nie zalecaną temperaturę prania. Pranie w niższej temperaturze wydłuża trwałość ubrań i pozwala zaoszczędzić energię. Pranie w 30 zamiast w 40 stopniach oznacza nawet o 60% niższe zużycie energii. 

Dlaczego lepiej prać w niższych temperaturach? Dowiedz się więcej.

Czy wiesz, że...?

Średnia temperatura prania w Europie to 41°C.

Rzadsze pranie dżinsów, w niższej temperaturze, znacznie wydłuża ich żywotność.

Han Ates

Londyn, Wielka Brytania

TYLKO PRANIE CHEMICZNE

Oznaczenie „Tylko pranie chemiczne” jest umieszczane na najdelikatniejszych tkaninach. Pranie chemiczne spełnia swoją funkcję, ale jest to oparty na silnych chemikaliach i często zbędny proces, szkodliwy zarówno dla tkanin, jak i środowiska. Obecnie jedna trzecia konsumentów unika zakupu ubrań z tym oznaczeniem, aby zaoszczędzić sobie kłopotu. Ale dzięki postępowi w obszarze technologii prania i detergentów pralniczych, można korzystać z  delikatniejszych cykli prania w niższych temperaturach i takich ustawień suszenia, które pozwalają na pranie ubrań przeznaczonych do czyszczenia chemicznego we własnej pralce.

Niektóre ubrania zawierają elementy lub materiały, które mogą zmienić kolor lub kształt podczas prania w domu. Na szczęście środki chemiczne to nie jedyna opcja. Co raz częściej w pralniach korzysta się z bardziej ekologicznych metod, takich jak czyszczenie na mokro czy rozpuszczalniki dwutlenku węgla.  Jeżeli więc oddajesz ubrania do pralni chemicznej, wybierz bardziej przyjazny środowisku sposób czyszczenia.

Które ubrania przeznaczone do czyszczenia chemicznego można prać w domu? Dowiedz się więcej.

Czy wiesz, że...?

50% badanych osób korzysta sporadycznie z pralni chemicznych, ale tylko połowa z nich jest zadowolona z efektów.

Wiele ubrań przeznaczonych tylko do prania chemicznego można prać w niższej temperaturze w pralce.

Doriane van Overeem

Bruksela, Belgia

NIE SUSZYĆ W SUSZARCE

Ten symbol jest często postrzegany jako nakaz suszenia na wolnym powietrzu. Jest to prawda w przypadku niektórych ubrań, jednak najnowsza technologia umożliwia suszenie nawet delikatnych tkanin. Suszarki z cerftyikatem Woolmark to skuteczny sposób na bezpieczne suszenie nawet najdelikatnieszych, wełnianych i jedwabnych tkanin.

Na co zwracać uwagę podczas suszenia w suszarce? Dowiedz się więcej.

Czy wiesz, że...?

70% badanych osób przejęło nawyki związane z praniem od swoich rodziców.

Uważam, że wszystko można suszyć w suszarce, jeśli ma się do dyspozycji odpowiedni program.

Tim Labenda

Berlin, Niemcy

TYLKO PRANIE RĘCZNE 

Wiele osób uważa, że pranie ręczne to najdelikatniejszy sposób prania delikatnych ubrań z delikatnych tkanin. Wiedzę tę przekazali nam rodzice i to samo wskazują metki na odzieży. Jednak dzisiaj, gdy mamy do dyspozycji nowoczesne urządzenia, nie jest to już prawdą.

Pranie ręczne zabiera dużo czasu, zwiększa zużycie wody, a także nacisk na włókna. Wybierając delikatny cykl prania w niskiej temperaturze uzyskasz lepszy efekt, nie niszcząc ubrań. 75 % badanych osób pierze ręcznie, ale tylko jedna czwarta z nich jest zadowolona z rezultatów.

Dlaczego pralka jest delikatniejsza od Twoich rąk? Dowiedz się więcej.

Czy wiesz, że...?

Pranie ręczne zabiera czas, wymaga dużo wody i naraża na obciążenia włókna tkanin. 

Zamiast prać dzianiny ręcznie, można je wyprać je w pralce, używając programu do delikatnych tkanin.

Clara Martin

Londyn, Wielka Brytania


KOLEKCJA CARE LABEL

Obejrzyj wyjątkową kolekcję ubrań od 16 projektantów, które wyprano zgodnie z nowoczesnymi instrukcjami prania AEG, opracowanymi w naszym laboratorium badawczym. Piękne ubrania zasługują na odpowiednie traktowanie.

Pobierz lookbook

Pobierz lookbook projektu Care Label, zawierający jeszcze więcej informacji i inspiracji od projektantów uczestniczących w tej inicjatywie.


NOWOCZESNY PRZEWODNIK PRANIA

Wiele osób nadal stosuje się do przestarzałych zasad pielęgnacji odzieży rodem z lat 50. ubiegłego wieku. W laboratoriach badawczych AEG opracowaliśmy nowoczesny przewodnik prania.

  • Tylko pranie ręczne

    Pranie ręczne zabiera czas, wymaga dużo wody i naraża na obciążenia włókna tkanin. Dlatego lepiej wybrać delikatny program prania w pralce, w niskiej temperaturze, odpowiedni do prania wrażliwych tkanin.

  • 30 stopni

    Dawniej wyższa temperatura oznaczała czystsze pranie, ale teraz to już przeszłość. Niższa temperatura służy zarówno tkaninom, jak i środowisku. 

  • Prasowanie

    Nie wszystkie ubrania, dla których podano instrukcję prasowania, rzeczywiście go wymagają. Zamiast niego można zastosować program parowy w suszarce, aby zaoszczędzić na czasie. 

  • Nie suszyć w suszarce

    Wiele wrażliwych na uszkodzenie tkanin – wodoodpornych i stosowanych np. w odzieży sportowej – może służyć znacznie dłużej, jeśli będzie suszone w suszarce z użyciem odpowiedniego programu. 

  • Tylko pranie chemiczne

    Nowoczena technologia umożliwia korzystanie z deliktaniejszych cykli, w niższej temperaturze i takich ustawień suszenia, które umożliwiają pranie ubrań przeznacznonych do czyszczenia chemicznego we własnym domu.

  • Nie prać zbyt intensywnie

    Warto dwa razy zastanowić się przed włożeniem ubrania do pralki – aby podkreślić znaczenie tego faktu, wprowadzamy zupełnie nowe oznaczenie – „Nie prać zbyt intensywnie”. Dla poparcia tej idei firma AEG stworzyła rozwiązania, które pozwalają zmniejszyć częstotliwość prania.


PARTNERZY PROJEKTU CARE LABEL

Nie dokonamy tego sami. Nasi partnerzy stanowią istotną część projektu Care Label – wspólnie możemy więcej. Prowadzisz firmę odzieżową i chcesz dołączyć do projektu? Rozdajemy 20 000 etykiet „Nie prać zbyt intensywnie”. Razem możemy więcej. Napisz do nas!

 

  • The Woolmark Company

    The Woolmark Company to światowy autorytet w dziedzinie produkcji i pielęgnacji wełny. Logo Woolmark to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i szanowanych marek na świecie. Jest ono gwarancją najwyższej jakości i symbolizuje doskonałość i innowacyjność, poczynając od etapu hodowli, a kończąc na gotowym produkcie. The Woolmark Company należy do organizacji typu non-profit – Australian Wool Innovation – w której udziały ma ponad 24 000 producentów wełny.

    Odwiedź witrynę internetową

  • Fashion Revolution

    Fashion Revolution to globalna organizacja typu non-profit, skupiona wokół corocznej kampanii informacyjnej na temat „prawdziwych kosztów mody”, która dowodzi możliwości globalnej zmiany i promuje inicjatywy służące kształtowaniu przyszłości opartej na bardziej zrównoważonym rozwoju. Organizacja Fashion Revolution pierwotnie skupiała się głównie na fazie produkcji, ale obecnie przedmiotem jej działań jest także późniejsza faza życia produktów i bardziej przyjazne środowisku nastawienie konsumentów.

    Odwiedź witrynę internetową

  • Not just a label

    NOT JUST A LABEL (NJAL) to jedna z czołowych na świecie platform designerskich, działająca na rzecz prezentacji i promocji nowych osobowości współczesnej mody. NJAL zachęca projektantów do tworzenia mody przyjaznej dla środowiska, w sposób, który wspiera lokalne społeczności i sztukę rzemieślniczą. Inicjatywa NJAL zapoczątkowała rewolucyjne podejście do przemysłu odzieżowego, niezależne od polityki i istniejących systemów, które są szkodliwe dla twórczego rozwoju projektantów i integralności ich projektów.

    Odwiedź witrynę internetową

ELECTROLUX

Firma Electrolux to globalny lider produkcji urządzeń AGD, projektowanych na podstawie analizy potrzeb konsumentów oraz współpracy z profesjonalistami. Electrolux oferuje innowacyjne rozwiązania zarówno dla gospodarstw domowych, jak i profesjonalnych kuchni oraz pralni. W 2017 r. firma Electrolux otrzymała wyróżnienie Gold Class Award w RobecoSAM’s Sustainability Yearbook, corocznej ocenie dużych firm pod kątem zrównoważonego rozwoju.

Odwiedź witrynę Electrolux